Uratuj Poradnię Niebieskiej Linii IPZ na Pomagam.im!
Uratuj Poradnię Niebieskiej Linii IPZ na Pomagam.im!

Uratuj Poradnię Niebieskiej Linii IPZ na Pomagam.im!

Opublikowany

Choć z początkiem stycznia zawieszona została działalność Poradni Telefonicznej Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ, nadal żywa jest nadzieja na pozyskanie środków na jej wznowienie. Stąd 3 lutego ruszyła zbiórka pieniędzy na ten cel na polskiej platformie Pomagam.im.

Jak powszechnie wiadomo, jedną z pierwszych form działalności Pogotowia był Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Profesjonalizm i skuteczność udzielanej pomocy spowodowały, że coraz częściej do Pogotowia zgłaszały się osoby, które zostały pokrzywdzone w wyniku działań obcych osób. Stąd - zarówno dla nich, jak i ich bliskich oraz świadków przestępstw - od 2009 roku wprowadzone zostały bezpłatne porady bezpośrednie, Poradnia Telefoniczna dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, a także Poradnia Mailowa. Niestety, z początkiem stycznia udzielanie pomocy telefonicznej oraz mailowej zostało zawieszone.„Dotychczas były one finansowane ze środków pochodzących z Funduszu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem i Pomocy Postpenitencjarnej” – mówi Renata Durda, kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ. „Niestety na 2017 rok nie mogliśmy pozyskać tych środków z powodu zmiany warunków aplikowania o dotacje i wykluczenia możliwości udzielania pomocy telefonicznej i internetowej przez specjalistów. Dlatego też z dniem 1 stycznia zawiesiliśmy działalność Poradni” – tłumaczy Renata Durda.W celu pozyskania środków na wznowienie pracy Poradni, 3 lutego ruszyła zbiórka pieniędzy na prężnie rozwijającej się platformie Pomagam.im., przeznaczonej do zbiórek funduszy na cele charytatywne. Jeżeli uda się zgromadzić kwotę 180 000 złotych Poradnia Telefoniczna dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem będzie działać codziennie przez 6 godzin przez okres 12 miesięcy (w godz. 12.00-18.00). Środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na dyżury specjalistów, zapewnienie niezbędnej infrastruktury, opłaty za lokal, środki biurowe, a także akcje promujące numer telefonu i adresy internetowe. Zbiórkę Niebieskiej Linii IPZ znaleźć można pod adresem https://pomagam.im/niebieskalinia.Warto zaznaczyć, że w 2016 roku Poradnia Telefoniczna udzieliła porad ponad 4 tysiącom osób. Byli to przede wszystkim mieszkańcy małych miejscowości, mający utrudniony kontakt ze specjalistami z dużych miast, a także osoby starsze, chore, z niepełnosprawnościami lub opiekujące się osobami chorymi czy małymi dziećmi.„Z porad zdalnych korzystały także osoby, które chociażby wstydziły się przyznać, że padły ofiarą czynów zabronionych lub obawiały się zemsty ze strony sprawcy przestępstwa” – podkreśla Renata Durda. „Dla tych osób porady telefoniczne lub mailowe były najwygodniejszą, najtańszą, a czasami jedyną drogą, z której mogły korzystać. Właśnie dlatego pozyskanie środków na wznowienie pracy Poradni są dla nas tak ważne. Wierzymy, że wraz z Pomagam.im uda nam się zebrać fundusze i już wkrótce zarówno telefoniczna, jak i mailowa pomoc dla osób pokrzywdzonych przestępstwem zostanie wznowiona” – dodaje Renata Durda.
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” powstało w 1995 roku jako placówka Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Założył je znany psycholog i terapeuta Jerzy Mellibruda. Od początku istnienia Pogotowia jego nadrzędnym celem była nie tylko pomoc osobom pokrzywdzonym, lecz także nieustanna edukacja na temat zjawiska przemocy w rodzinie. Więcej informacji na stronie http://www.niebieskalinia.pl/.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Design i Wiara – niezwykły projekt na Wspieram.to

temu

Na platformie crowdfundingowej Wspieram.to można wesprzeć oryginalny projekt Aleksandry Tubielewicz – Dziennik Nowego Testamentu. 
75-latek z pomocą crowdfundingu rusza na podbój Cap Horn!

temu

Bruno Salcewicz ze Szczecina jest emerytowanym oficerem marynarki handlowej, kapitanem jachtowym, autorem zbioru opowiadań „Pod Żaglami i na Gazie”. Od lat prowadzi zajęcia dla trudnej młodzieży, kształtując charaktery i zarażając miłością do jachtingu. Teraz postanowił spróbować swoich sił w crowdfundingu i zgromadzić za pomocą społeczności środki na wyprawę życia.
Far Apart - premiera teledysku Oliviera Heima, sfinansowanego dzięki fanom

temu

Piękny, bajkowy, klimatyczny i... dzięki wsparciu fanów artysty! W samym środku mroźnej zimy, Olivier przenosi nas do słonecznego Wigierskiego Parku Narodowego - właśnie tam nad jeziorem, w okolicy Klasztoru Kamedułów, zostały wykonane zdjęcia do teledysku. Krótki film został zrealizowany dzięki fanom i przyjaciołom Oliviera, którzy wzięli udział w zakończonej sukcesem akcji crowdfundingowej przeprowadzonej na portalu Wspieram.to
Wirtualne serce WOŚP – trzeci już pokaz mocy internetowej społeczności

temu

Wirtualne Serce to oryginalna forma wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która dwa lata temu po raz pierwszy podbiła serca internautów.