Tłumy wspierają rzeczy piękne

Tłumy wspierają rzeczy piękne

Opublikowany

Crowdfunding (finansowanie społecznościowe ciekawych pomysłów) choć do Polski zawitał stosunkowo niedawno, już zdążył podbić serca internautów.  

Na czym to wszystko polega? Kreatywni twórcy – muzycy, pisarze, developerzy gier czy designerzy mogą sfinansować swoje projekty, które dotąd nie mogły zostać wcielone w życie z powodu braku środków. W zamian za sfinansowanie powstania produktu, książki, płyty, kolekcji ubrań czy oryginalnego wydarzenia, wspierający pomysł otrzymają adekwatne nagrody. Crowdfunding zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych z roku na rok zbiera coraz większe, zawrotne kwoty, liczone w mionach dolarów.

W Polsce pomysły umieszczane na platformach finansowania społecznościowego, również cieszą się ogromnym powodzeniem. 600 tysięcy złotych zgromadził pomysł na trasę promocyjną książki „Hejtoholik”, połączoną z cyklem szkoleń jak sobie radzić z nienawiścią w sieci. Ponad 130 tysięcy złotych fani przeznaczyli na dalszy rozwój kariery młodego, zdolnego motocyklisty. Ponad 124 tysiącami złotych fani gier planszowych wsparli powstanie gry na podstawie kultowej powieści powieści fantasy polskiego autora. To tylko kilka przykładów na to, jak zaangażowana wokół pomysłu społeczność potrafi przekuć pomysł w dofinansowaną realizację.
 
Crowdfunding to jednak nie tylko pieniądze. Zaangażowanie w realizację pomysłu innych, buduje jeszcze przed premierą produktu bazę fanów i konsumentów, którzy uczestnicząc od początku w inicjatywie i reklamując ją, czują się nie tylko jej ambasadorami ale i współtwórcami. Równie cenna jest informacja zwrotna na temat produktu jeszcze na etapie jego tworzenia. Doskonałym przykładem jest projekt drewnianych lampek Ibiomech na platformie www.wspieram.to. Twórcy konsultowali poszczególne elementy swojego prototypu i udoskonalali go korzystając z sugestii finansujących go fanów nietypowego designu. Poszczególne elementy lampek zostały dopracowane a sami twórcy, w odpowiedzi na wiele próśb, stworzyli produkt komplementarny – pasujący stolik, który nie pozostawi obojętnym żadnego fana steampunku.
 
Podobnie komentarzami fanów designu zasugerował się autor projektu minimalistycznych drewnianych zegarów Woody Clocks i wprowadził pełną gamę kolorystyczną swego produktu. Każdy opublikowany na platformach crowdfundingowych projekt posiada cel finansowy i określony czas na zgromadzenie całości. Dobrze przygotowane przez autorów kampanie najczęściej osiągają ponad 100% wcześniej zakładanej kwoty. To daje szansę by nadwyżkę środków przeznaczyć na rozwijanie produktu i dodawanie do niego nowych elementów. Wyznaczane kolejne cele finansowe motywują wspierających do dalszych wpłat i angażują ich w rozwijanie bazowego konceptu. Doskonale zobrazowały to autorki trwającego właśnie na platformie wspieram.to projektu modowego „PRINTcess”. 

Projekty designerskich worków bokserskich w kształcie krowiej półtuszy, pięknych gadżetów, kolekcji debiutujących marek modowych czy albumów z wyjątkową fotografią to tylko kilka przykładów na to, jak ciekawe rzeczy tworzą polscy zdolni. Crowdfunding daje wspaniałe możliwości rozwijania skrzydeł a kategoria projektów „design” wygląda coraz bardziej obiecująco.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

lampkikable.jpg

grafika | 226 KB

Pobierz
printcess.jpg

grafika | 136 KB

Pobierz
lampki.png

grafika | 398 KB

Pobierz
woody.jpg

grafika | 101 KB

Pobierz
printcesscele.png

grafika | 280 KB

Pobierz

Brawo Warszawa! Będzie „Kocia kawa“!

Choć kojarzą się głównie z Japonią, kocie kawiarnie (Cat Cafes) opanowały już również niemal całą Europę. Delektować się kawą w mruczącym towarzystwie mogą już mieszkańcy min.: Francji, Węgier, Włoch czy Holandii. Teraz, dzięki brawurowej kampanii crowdfundingowej i ogromnemu wsparciu finansowemu od przyszłych gości, druga w Polsce kocia kawiarnia ma szansę wpisać się w mapę miejsc, w których po prostu trzeba zagościć!